Şirket Kültürünüzü Değiştirmeniz İçin 5 Önemli Neden

Şirket Kültürünüzü Değiştirmeniz İçin 5 Önemli Neden

Şirket kültürü, şirketinize ait vizyonu yansıtmalıdır, ancak bunu gerçekleştirmek her zaman mümkün olmayabilir. Çalışanların yalnızca 12%’si, şirketlerinin kendilerini doğru şekilde yansıtan bir kültürü oturtabildiklerini düşünmektedirler. 64%’lük bir kısım ise, şirketlerinin güçlü bir çalışma kültürüne sahip olmadığı kanısındadır. Farkında olsanız da olmasanız da, şirketiniz kendine özgü bir kültüre sahiptir. Doğru yönlendirme ve pozitif etki olmadan bu kültürü şekillendirmek, şirketinize yarardan çok zarar getirebilir. Aşağıdaki unsurlar, şirketinizin güçlü bir kültür yaratmasını engelleyebilir.

1. Yetersiz İletişim

Bir şirket, tüm ekibinin değerler, vizyon, normlar, amaçlar ve büyük değişiklikler hakkında güncel ve ayrıntılı bilgi sahibi olmasını sağlamak zorundadır. Bu sayede çalışanlar, şirkette gerçekleşen süreçleri daha iyi anlayabilirler ve bu süreçlerin aktif birer parçası haline gelebilirler. Ekip üyeleri seslerinin duyulmadığını ya da düşüncelerinin önemsenmediğini hissederlerse, fikirlerini belirtmekten çekinirler ve yöneticilerine karşı saygı değil, korku beslemeye başlarlar. Yurt dışında gerçekleştirdiği bir ankete göre, çalışanların yalnızca 25%’inin yöneticilerine güvendiğini ortaya koymuştur. Fordham Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bir araştırma ise, yöneticilerin yaklaşık olarak 50%’sinin şirket liderlerine güvenmediğini açığa çıkartmıştır. Olumsuz gelişmeler ekip üyelerini elbette mutlu etmez, ancak yöneticilerin karşılıklı bir iletişime açık olmaları ve çalışanlarına değer verdiklerini göstermeleri, çalışanların da şirket vizyonunu daha samimi şekilde benimsemelerine yol açacaktır.

 

2. Toksik Çalışanlar

Şirket içinde fazla rekabet ve toksik çalışma ortamının yaratılması, bilgi paylaşımını düşürür ve şirket içi çıkar politikalarının artmasına yol açar. Harvard İşletme Okulu’nun yürüttüğü bir araştırma, her toksik çalışanın $12,000 civarı bir zarara yol açtığını (şirket açısından) ortaya koymuştur. Toksik çalışanlarla birlikte çalışan kişilerin, işten kovulma ya da gördükleri davranışı devam ettirme ihtimallerinin 46% oranında daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Bu tarz çalışanlar, tüm ekibi olumsuz yönde etkileyebilirler. Toksik yapıya sahip kişinin şirket içinde bir otoriteye sahip olması ise tam bir felaketle sonuçlanabilir, çünkü etkilediği insan sayısı daha fazladır. İşe alım sürecinde teknik becerilere bakmak cazip gelse de, kültüre uygun işe alımlar gerçekleştirmek şirketinizin vizyonunu korumanıza yardımcı olabilir.

3. Kâr Oranlarına Odaklanmak

Yapılan araştırmalar, güçlü bir amaç duygusuna sahip olmayan şirketlerin kısa vadeli sonuçlara odaklanmaya yatkın olduklarını göstermişlerdir. Columbia ve Duke üniversitelerinin ortak olarak gerçekleştirdikleri bir araştırma, insan değil, rakam odaklı şirketlerde etik dışı davranışların daha fazla görüldüğünü ortaya koymuştur. Volkswagen, Toshiba, Zenefits ve ANZ Bank gibi büyük şirketlerde yaşanan skandallar, genel olarak toksik kültür ve cesaretlendirilen etik dışı iş uygulamalarının sonuçlarıdırlar.

4. Değişime Karşı Çıkma

‘İşleri her zaman böyle yaparız’, ‘Bu değişiklik burada işe yaramaz’ ve ‘Bu benim sorunum değil’ gibi ifadeler, daima gelişmeyi engellemişlerdir. Google’ın işbirliği üzerine gerçekleştirdiği, 258 şirketi kapsayan bir araştırma, ekip üyelerinin 73%’ünün daha esnek ve işbirliğine açık bir çalışma ortamında daha verimli çalışabileceklerine inandığını ortaya koymuştur. Buna rağmen, işbirliğinin güçlü olduğu bir kültür oluştururken karşılaşılan en büyük engellerin; çalışma tarzı ve alışkanlıklarını değiştirme isteksizliği (22%), ortak çalışmaya teşvik eksikliği (17%) ve liderlik eksikliği (14%) olduğu gözlemlenmiştir

5. Performans Yönetimi

Bir şirketin performans yönetim sistemi de, şirket kültürü üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Performansa göre sıralama yöntemi, yaygın olarak kullanılsa da, artık birçok insan kaynakları uzmanı ve hatta yöntemin mucidi General Electric şirketi tarafından güvenilmez olarak kabul edilmektedir. Çalışanları performanslarına göre karşılaştırmak, ekip içinde başarısızlık korkusunun artmasına yol açar. Bu durum da risk almayı zorlaştırır ve yeniliklerin önünde engel oluşturur. Bir diğer popüler sistem olan yıllık performans değerlendirmesi ise, güncel geri dönüş ve rehberlik sağlamakta başarısız olduğu için modernleşmeyi ve çevik olmayı öğrenmeyi engeller.

Bu olumsuz etkileri şirketinizden uzak tutabilmek için, değerlerinizi ve amaçlarınızı en iyi şekilde yansıtan, güçlü bir şirket kültürünü oluşturacak hamleleri yapmanız gerekir. Bu konuda Inovanka olarak şirketinizi en iyi yerlere getirmek için destekleyebiliriz.

Modern iş dünyası koşullarını, modern yaklaşımları ile en verimli şekilde bir araya getirmek istiyorsanız Inovanka Şirket Kültürü Hizmetlerine hemen göz atın.

 

Kapak Fotoğrafı: Gez Xavier Mansfield

Fotoğraf 2: Scott Rodgerson

GIF: Giphy.com

Kaynak: Impraise.com

2

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.