Sosyal Medya Mecraları Nelerdir-Dijital Pazarlama

Sosyal Medya Mecraları Nelerdir-Dijital Pazarlama

İnternet; ilk zamanlarında ulaşım araçlarının azlığı ve altyapı yetersizliğinden dolayı erişimin az olduğu, pek çoğumuzun ne olduğunu bile bilmediği bir mecraydı. Sonrasında şartlar olgunlaştıkça kişisel kullanıma hazır hale geldi. Bu durum internetin bilinirliğinin ve kullanımının artmasına büyük katkı sağladı.

*Bloglar ve Sözlükler

Kişisel kullanım ile birlikte kullanıcılar, internette istedikleri bilgilere ulaşabiliyorlardı. Fakat web siteleri yoksa içerik ekleyemiyorlardı.  Sonrasında kullanıcıların bilgiye ulaşmanın yanında içerik olarak da katkı sağlayabildikleri blog siteleri, sözlük siteleri ve Wikipedia ortaya çıktı. Bu siteler sayesinde hızlı paylaşımın ilk adımları atıldı. Sosyal Medya’ya ulaşan yolun başlangıç noktasına gelindi.

İnternet; bir bebek gibi zaman ilerledikçe büyümeye ve öğrenmeye devam ediyordu. Bu zaman dilimi içerisinde Myspace ve benzeri siteler blog ve hızlı paylaşımın yanına arkadaşlık kavramını eklemeye çalışsalar da Facebook kadar başarılı olamayacaklardı.

Sosyal Medya Mecraları

*Facebook

Mark Zuckerberg adındaki dahi girişimcinin Facebook’u kurmasıyla beraber gerçek yaşam ile sanal yaşam bir araya gelebildi.Geniş kitlelerin birbirleriyle iletişim kurdukları ve bilgi alışverişi yaptıkları dönem başladı. Bu durum Sosyal Medya denilen kavramı ortaya çıkmasına neden oldu. Sosyal Medya’nın öncüsü olan Facebook ‘u günümüzde en çok üyeye sahip olan, akla ilk gelen sosyal mecra durumundadır. Facebook’un Yaklaşık 1 milyar kullanıcıya sahip olduğu bilinmektedir. Firmaların en etkin olarak reklam ve tanıtımlarını yapmak için kullandığı araçtır.

*Youtube

Facebook’un 2004 kurulmasından sonra video içeriği sağlayan Youtube’un da kurulmasıyla beraber Sosyal Medya alanı gelişmeye devam etti. Paylaşılabilen video kaynağının ilk ve en büyük kaynağı olan Youtube ile videolar internette en fazla zaman harcanılan ve yer kaplayan içerik olarak yerini aldı.

*Twitter

Sosyal Medyanın bir diğer aktörü olan Twitter; şuan için Sosyal Medya’nın geldiği en önemli ve en son noktasıdır.500 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı bulunmaktadır. Bir haberin, olayın saatler içerisinde dünya ve ülke gündemine gelmesini sağlayabilen Twitter; iletişimin en hızlı olduğu sosyal mecradır. İçinde bulunan gerçek ve asparagas haberlerin yarattığı etkiler nedeniyle hükümetler tarafından da dikkatle takip edilmektedir.

*Google Plus

Google uzun zamandır daha sosyal olabilmeye çalışıyor. Son olarak bundan 2 yıl önce Google +’ı duyurdu ve o günden bu yana da Google+’ı yaygınlaştırmak için büyük bir çaba harcıyor. 300 miyonun üzerinde kayıtlı kullanıcısı olduğu biliniyor. Bu kullanıcıların 150 milyon her ay düzenli olarak Google +’ı kullanılıyor, günlük aktif kullanıcı oranı ise yüzde 50’ye ulaşmış.Fakat Google + ta kullanıcıların geçirdiği zaman hiçte iç açıcı değil.Ortalama bir kullanıcının bu sitede geçirdiği zaman sadece 12 dakika. Bu yüzden rakiplerinin çok gerisindeler.

Google, Google Plus adlı ürünü ile sosyal medyanın geleceğini inşa etmek için yola koyuldu. Her ne kadar şuan için diğer mecraların yarattığı etkiyi yaratamamış olsa da Google Plus’ı geleceğin en önemli Sosyal Medya oyuncularından biri olarak görebiliriz. Kullanıcılarının kişisel bilgilerini elde ederek, yapılan aramalarda kullanıcıların kendine özel sonuçlar bulmasını sağlayan Google Plus yakın zamanda pazarda daha iyi bir yere konumlanacaktır.

*Linkedin

Linkedin; insanların geçmişi ile bugününü, okul ve iş hayatını kısacası kariyerini özetleyen bir alan.Tüm dünyada profesyonelleri biraraya getirmeye yarıyor. B2B bir kitle ile iletişime geçmeye yarayan ,150 milyon kullanıcıya sahip olan bir platform olarak göze batıyor.Kullanıcılarına, İş yeri sahipleri ve üst düzey yöneticiler ile iletişime geçmek için eşsiz bir fırsat sunuyor.

*Instagram ve Pinterest

Son olarak Sosyal Medya’da Facebook ve Twitter dışındaki görselliğin ön plana çıktığı  Instagram ve Pinterest gibi mecraların etkisini de unutmayalım. Resim paylaşım sitelerinden olan bu ikiliden 2010 yılında kurulan Instagram;  bu alanda müthiş bir başarı yakaladı ve aylık 130 milyon kullanıcıya ulaştı. Şuana kadar 16 milyarın üzerinde fotoğraf paylaşılan Instagram’da  her gün kullanıcılar 1 milyar  fotoğraf beğenmekte. Saniyede fotoğrafların aldığı yorum sayısı ise 1000′ i buluyor.Facebook tarafından 1 milyar Dolar yatırım alan Instagram’ın 2014 yılında yatırımın geri dönüşünü sağlamak için reklam satışına başlayacağı tahmin ediliyor. Bakalım bu duruma kullanıcıların tepkisi nasıl olacak ?

2010 yılında kurulan bir diğer web sitesi Pinterest ise aylık 104 milyon ziyaretçisi ile 2,5 milyar sayfa gösterime ulaşması müthiş bir gelişme. Üyelerinin her geçen gün katlanarak artması sayesinde Pinterest yakın zamanda Facebook ile Twitter’ın yanında en güçlü 3. Mecra olarak yer alacağa benziyor. Firmaların pazarlamasına müthiş katkılar sağlıyor. Görselliği ön plana çıkartması sayesinde kısa bir sürede milyonlarca insana hitap eden Pinteresti, kullanıcılarının %70′i ürünleri keşfetmek ve ne alacakları konusunda esinlenmek için kullanıyor. Bu da işletmelerin neden Pinterest’i etkili olarak kullandıklarını bize açıkça gösteriyor. Bir pinterest çılgınlığı aldı başını gidiyor.

Önümüzdeki günlerde Sosyal Medya ailesine katılacak yeni üyeler çıkacak mı ? Bunu hep beraber göreceğiz.

 

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.