sosyal medya pazarlama

Sosyal Medya Pazarlama İçin Verilen Kötü Kararlar

Sosyal Medya Pazarlama İçin Verilen Kötü Kararlar

10 kötü sosyal medya pazarlama hatasından oluşan listemizi, bu hatalara hazırlanmanız için düzenlenmiştir. Size zarar verecek hataları yapmamanız için o durumlarda kullanabileceğiniz alternatifleri göstermektedir.

Daha önce bir sosyal medya kullanıcısının hata yaptığını gördünüz mü? Elbette görmüşsünüzdür. Çünkü hepimiz hata yaparız. Maalesef, bu hatalardan bazıları itibarınızı önemli ölçüde zedeleyebilir.Neyse ki yazımız bu hataların önemli bir kısmını önlemenizi sağlayacaktır.

1. Tartışmalara çok çabuk yanıt vermek

Durumu daha da kötüleştirebilirsiniz. Bunun yerine, ne söyleyeceğinizi ve bunu nasıl yapmanız gerektiğini düşünmek için zaman ayırın. Alternatif olarak, kılavuz olarak kullanabileceğiniz bir halkla ilişkiler stratejiniz olsun.

2. Zorlayıcı içerik kullanmak

Bunu yapmak takipçilerinizi gücendirebilir. Bunun yerine, içeriklerinizi tarafsız ve olumlu tutun. İçeriğinizin tutarlılığı ve uygunluğunu denetlemek için bir yazı kılavuzu bulundurun.

3. İlgisiz ya da sıkıcı sosyal medya içerikleri paylaşmak

Takipçileriniz sizi ilgili içeriğe ulaşmak için takip ederler. Normalde pazarlama tüyoları paylaşıyorsanız, öğle yemeğinde ne yediğinizi bilmek istemezler. Bunun yerine, ilgili sosyal medya içerikleri paylaşın ve sadece paylaşacak değerli bir bilgiye sahip olduğunuzda paylaşım yapın. Kotayı doldurmak için paylaşım yapmaktan kaçının.

4. Tartışmalı içerik üzerinden viral olmaya uğraşmak için fazla çabalamak

Viral içerikler şirketinize fazlasıyla ilgi çekse de, onları dayatmak tam tersi bir etkiye neden olabilir. Viral içeriği dayatmak, (kırıcı olduğunda) kötü üne ve negatif ilgiye sebep olabilir. Bunun yerine, çabalarınızı tüm sosyal dünyaya değil, hedef kitlenize ulaşmaya yönlendirin. Doğru insanlardan doğru tepkiler almak istersiniz.

5. Politika ve din gibi güncel konulardan bahsetmek

Politika ya da din sektörlerinde çalışmıyorsanız, bunu yapmak çok zararlı olabilir. Bunun yerine, güncel konular ve haberler hakkında objektif olun. Politikacı ya da haberci değilseniz, politikadan bahsetmeyin. Bir kilise ya da dini bir kurum değilseniz, bu konuda yorum yapmaktan kaçının.

6. Kendinizi pazarlamaya odaklanmak

Sadece kendi içeriğinizi paylaştığınızı ya da bir ürün/hizmeti dayatmaya çalıştığınızı gören takipçileriniz, sizi kibirli, zorlayıcı ve kendini beğenmiş olarak göreceklerdir. Bunun yerine, sosyal içerik karışımınızı kendi içerikleriniz ve piyasanızda yararlı gördüğünüz içeriklerle hazırlayın. Ancak, diğer içerikleri, sizin düşünce yapınıza uyup uymadıklarını görmek için

yakından inceleyin. Misyonunuza ters düşen bir içerik paylaşırsanız, kötü görünebilirsiniz (tıpkı kendini fazla tanıtmak gibi).

7. Samimiyetsiz olmak

İnsanlar robotlaşmış hesaplar tarafından ihmal edilmekten hoşlanmazlar. Sadece hesabınızdaki içerikler yeterli olmayacaktır, takipçileriniz sorularına gerçek insanların yanıt vermelerini isterler. Bunun yerine, markanıza daha insancıl bir hava kazandırmak için, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal platformların gruplarında yapılan anlık tartışmalara katılın. Yine de, ilgi alanlarınızı belirtirken samimi olun.

8. İnsanlara verdiğiniz yanıtların genelleyici olması

Bu, samimiyetsiz olmanın başka bir yoludur. İnsanlar, mesajlarının okunduğunu görmeyi tercih ederler. Aynı yanıtı tekrar tekrar verirseniz bu, sizi sahte ve tembel gösterecektir. Bunun yerine, her mesajı, önceden söylenenlere göre kişiselleştirin. İsimlerine ve ilgilendikleri konuya mesajınızda yer vererek mesajlarını okuduğunuzu belli edebilirsiniz.

9. Tüm anlık aktivitelerinizi etkili kişi etkileşimlerine odaklamak

Evet, etkili kişiler harikadır çünkü, içeriklerinizi geniş kitlelere yayabilirler. Maalesef, etkili kişiler satış için oluşturduğunuz hedef kitlenin bir parçası olmaya meyilli değildirler. Sadece onlara odaklanırsanız, birçok şey kaçırırsınız. Bunun yerine, var olan ve potansiyel müşterilerinizle iletişim kurun. Şirketinize ilgi gösterdiklerinden ve ürün/hizmetleriniz için para ödediklerinden dolayı ilginizin büyük kısmını onlar hak etmektedirler.

10. İçeriğinizi fazla otomatikleştirmek

Yanlış içeriği yanlış zamanda paylaşmayın. Duygusuz, sahte veya tembel görünebilirsiniz. Bunun yerine, retweet, paylaşım, mesaj yanıtlama ve paylaşımlara yorum yapma gibi yöntemlerle insanlara anlık olarak ulaşın. Otomatik paylaşım çizelgenizi sık sık gözden geçirin ve çok uzun vadeli planlama yapmayın.

Artık kaçınmanız gereken 10 sosyal medya pazarlama eylemini bildiğinize göre, sosyal medyanızı rayına oturtmaya hazır mısınız? Kötü kararların sosyal medya ROI’nizin önüne geçmelerine izin vermeyin. İdeal içerik ve sosyal medya stratejileri oluşturmak için zaman ayırın, sonuçların ne kadar değiştiğini siz de görün.

Kaynak: SocialMediaToday

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.