Sosyal Medya Teklif Örneği’ni Etkileyen 5 Kriter

Sosyal Medya Teklif Örneği’ni Etkileyen 5 Kriter

Sosyal Medya Danışmanlık hizmeti almaya karar veren bir firmaysanız bir çok dijital ajanstan teklifler almış olabilirsiniz. Kimisinin fiyatı uygun, kimisinin teklifi ise size çok yüksek gelmiş olabilir.

Peki teklif veren Dijital Ajanslar nelere dikkat ederler?

Düşük fiyat çok başarı getirir mi? – Bu yazımızda ajanslar nelere göre teklif verir, hangi durumlar fiyatın artmasına neden olur ? gibi noktalara değineceğiz. Öyleyse Sosyal Medya Teklif Örneği konulu yazımıza başlayalım !

3 ve 5.maddelere dikkat ! 

1-Firmanızın sektörü

Örneğin : Yeni bir  E-ticaret sitenizin olduğunu varsayalım. Türkiye’de aktif olarak e-ticaret sitelerinden alışveriş yapanların oranının %2 olduğunu düşünecek olursak ve bu kadar az olmasının nedeninin güven sorunu olduğu analizini de göz önünde bulundurursak, ajanslar bu noktada daha fazla emek harcamak zorunda kalırlar.  Sosyal Medya’da doğru konumlanmanız için fazla güven pompalamadan yapılan çalışmalar sizi başarıya götürebilir, tüm bunlar olurken bir yandan reklamlarınız gösterilir, CRM çalışmaları yapılır, takipçilerinizden gelen geri bildirimler toplanır müşterilere cevap verilir ve en sonunda Raporlanır. (Yapılacak çalışmaların ufak kısmını örnek olarak veriyoruz.)

Ancak varsayalım ki Lokal Bir işletmeniz varsa hedef kitleniz daha niş olduğundan e-ticaret sitesi kadar çok sayıda pozitif, negatif , nötr feedback sayısı  almazsınız. Ajanslar, reklam optimizasyonunuza bir e-ticaret sitesi reklam optimizasyonları kadar emek harcamak zorunda kalmaz. Çünkü her şey daha şeffaftır ve kolaydır. Bu durumda tabi ki fiyatlandırmaları etkiler.

2- Firmanız için kullanılacak Sosyal Medya Mecraları

Örnek : X sektöründe yer alan bayilik veren bir firmanız var bir yandan hizmetinizi müşterilerinize satarken diğer yandan bayilik verdiğinizi varsayalım. FacebookTwitterFoursquare gibi sosyal medya kanallarının dışında beyaz yakalılara & girişimcilere ulaşmanız için LinkedIn kullanmak zorunda kalınacaktır.  Tüm bu mecralarında kendilerine ait ayrı bir karakteristiği vardır. Hepsi ayrı ayrı emek almak ister bu kanallarda yapılacak reklam çalışmaları da farklılık göstermektedir. Bu 3 mecranın dışında LinkedIn mecrasının kullanılması bile fiyatlandırmayı etkileyebilir.

3- Dijital Ajansları kullandığı yardımcı araçlar

Ajansların fiyatlarını arttıran en önemli konulardan biri de budur. Evet bir çok ajanstan uygun fiyatlar aldık ama bazıları çok yüksek teklifler verdi. “Firmam için hangisini seçmeliyim ?” sorusundan önce, yardımcı araçların Sosyal Medya performansınızı arttıran en önemli etkenlerden biri olduğu dikkate alınmalıdır. Çünkü Facebook, Foursquare ,Twitter, Instagram vb mecralar sizlerin istediği analizleri sunmayabilir, yardımcı araçlar vasıtasıyla gerekli analizlerin alınmasında etkilidir.

Tabi bu araçların hepsinin ajanslara ekstra bir maliyeti vardır. Detaylı bir analiz istiyorsanız, ajansınız  Simplymeasured aracını kullanabilir. Firmanız için ortalama maliyeti 800$ ‘dır.(Simplymeasured websitesindeki price kısmına bakabilirsiniz)

Inbound Marketing stratejileri oluşturacak bir ajansın Hubspot’ kullanması önemlidir. – ortalama maliyeti 800$‘dır.

Reklam bütçeniz ile daha iyi bir sonuç almak istiyorsunuz ajansınız; Adphorus aracını kullanabilir. Ortalama fiyatı 200$’dır.

Ve bir çok araç  tüm bu maliyetleri toplayacak olursak kurumsal firmanız için çıkan maliyet 1800$ + dır.

Profesyonel bir çalışma için bu araçların kullanılması gerekebilir. Profesyonel bir çalışma yaptırmak istiyorsunuz ve bu araçların kullanılması gerektiğini siz de düşünüyorsanız, yazılan maliyetlerin çok daha aşağısında gelen teklifler ne kadar gerçekçi olabilir ?

4- SOSYAL CRM ( Müşteri İlişkileri Yönetimi )

Geleneksel CRM ile Sosyal CRM kavramları bir birinden farklıdır. Geleneksel CRM’de müşteri sizi arar , mail atar vb. yollardan geçer ve size geri bildirimde bulunurdu. Ancak Sosyal Medya dijital dünyada güçlenince müşterileriniz pozitif, negatif görüşlerini ve önerilerini belirtmeye başladılar.  Belirtilen görüşler artık kişinin çevresinde kalmıyor, marka takipçileri de bu görüşleri okuyorlar. Geri bildirimde bulunan herkese geri bildirimlerine göre (Dinamik) cevaplar verilmesi gerekiyor. Gecenin bir yarısı gelen negatif geri bildirime vaktinde cevap verilmezse bu durum bir çok müşterinizi olumsuz bir şekilde etkileyebilir.  Ayrıca sentiment analizi yapılıp  ajansın size rapor sunması gerekmektedir. Türkçe’nin dil yapısına göre bu analizi yabancı firmaların araçlarıyla yapmak zordur. Ajanslar için günün sonunda kimleri kazanmışız , kimleri kaybetmişiz veya hangi hizmetlerimizi iyileştirmeliyiz sorularının analizi ekstra emek demektir.

5- EMEK – GERİ DÖNÜŞÜM

Teklif verirken üzerinde durduğumuz en önemli sorular:  Müşterimizin itibarını, satışlarını, kendi müşterilerinin sadakatini ve marka hayranlarını arttırmak için ne kadar emek vermeliyiz?  En iyi dönüşüm oralarını nasıl elde ederiz? Projede hangi ekip arkadaşlarımız yer alacaktır? Kullanılacak yardımcı araçlar nelerdir?

Unutulmaması gerekir ki Sosyal Medya için hazırlanan doğru stratejilere emek verdikçe büyük bir başarı elde edilmektedir.

Sonuç olarak: İşletmelere verilecek hizmetlerin kapsamı ajansların fiyat politikalarını belirlemektedir. En uygun fiyata alınan hizmetin durumuna göre başarı getiremeyeceği gibi yüksek fiyata alınan hizmetlerde firmaların bütçelerini gereksiz bir halde eritmeye neden olabilir.

Kararınızı verirken mutlaka ajansların yapacaklarını, farklılıkları göz önünde bulundurmalısınız.

 

Not: Sosyal Medya Teklif Örneği’ni etkileyen çok fazla kriter var. Fakat en anlaşılabilir olanlarını sizler için seçtik. Umarız yazımız hoşunuza gitmiştir.

Firmanızın Sosyal Medya mecralarında en iyi şekilde temsil edilmesi için İnovanka Sosyal Medya Yönetimi Hizmetleri nden yararlanmak ister misiniz ?

İnovanka Dijital Pazarlama Hizmetleri ne göz atmak için…

 

 

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.
Call Now ButtonYıldızınız Parlasın 🌟