Sosyal Medya Yönetimi: Doğru ve Yanlışlar

Sosyal Medya Yönetimi: Doğru ve Yanlışlar

Neredeyse tüm pazarlama uzmanları, Sosyal Medya Yönetimi’nde yapılan doğru çalışmaların şirket büyümesi açısından ne kadar önemli olduğu konusunda hemfikir.  Y jenerasyonu kullanıcılarının 33%’ünün şirketlerle bağlantıya geçmek için sosyal medyayı tercih etmesi ise, Sosyal Medya Yönetimi’nin önemini işaret etmektedir.
Buna rağmen, birçok şirket hala sosyal medyayı kendi işlerine yardımcı olması için nasıl kullanacağını,nasıl bir sosyal medya yönetimi yapması gerektiğini bilememektedir. Sosyal Medya Yönetimi’nde paylaşım yapmanın da doğru ve yanlış yöntemleri bulunmaktadır.

Doğru: Doğru Sosyal Medya Kanallarını Seçmek

Ortalama bir sosyal medya kullanıcısı beş farklı sosyal medya hesabına sahiptir, ancak bu şirketlerin de aynı şeyi yapmaları gerektiği anlamına gelmez. Şirketler içeriklerini, hedefledikleri kullanıcıların en çok zaman geçirdikleri sosyal medya platformlarında paylaşmalıdırlar. Bu seçimi yapmadan önce farklı platformların demografiklerini araştırmanızı tavsiye ederim.
İçeriğinizi tanıtmak için birkaç farklı platform kullanabilirsiniz, ancak bu konuda fazla yayılmamaya dikkat edin. Bir ya da iki aktif sosyal hesap müşterilerinizin gözüne 5-6 terk edilmiş hesaptan daha cazip görünecektir.

Yanlış: Sosyal Medya Platformlarını optimize etmemek

Yarattığınız içerik tüm platformlara uygun olsa bile, onu her platformun karakteristiklerine ve güçlü yönlerine göre optimize etmelisiniz.
Örneğin; Facebook’ta videoların resimlerden daha başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür. Twitter paylaşımları 140 karakterle sınırlandırılmış, resim kullanılan paylaşımlar ise daha da kısa olmaya zorunlu bırakılmışlardır (neyse ki bu durum yakında değişecek gibi görünüyor). LinkedIn hashtag sistemini desteklemez, bu yüzden bu platformda paylaşımlarınızı etiketlemekten kaçınmalısınız. Twitter ve Instagram içinse hashtag sistemi bir gerekliliktir.
Aşağıda da görebileceğiniz gibi, her platform, ideal görüntü boyutlarına sahiptir:
Sosyal medya görsel boyutları

linkedin görsel ebatları
Paylaşımlarınızın elementlerini her platforma uygun hale getirmek için zaman harcamaktan çekinmeyin – tecrübelerime göre bunu yapmanın önemli olumlu etkileri olabilir.

Doğru: Sosyal Medya Yönetimi’nde Görseller Kullanmak

Görseller tüm platformlarda paylaştığınız içeriklere yardımcı olabilirler, bu yüzden onları kullanmamak için bir neden bulunmamaktadır. Üst düzey pazarlama uzmanlarının 65%’i, görsellerin (resim, video, illüstrasyon ve infografik) şirket hikayesini daha başarılı şekilde anlattığına inanmaktadır. Buna ek olarak, görsel içeriklerin paylaşılma ihtimalinin diğer içeriklerin paylaşılma ihtimalinin 40 katı olduğu belirlenmiştir.
Pek çok pazarlama uzmanı, sosyal medyada (özellikle de Twitter kartlarında) bulunan görsel içerikleri etkili biçimde kullanma konusunda başarısız olmaktadır. Tweetlerinize benzersiz görseller eklemenize olanak tanıyan beş farklı Twitter kartı bulunmaktadır: Özet Kartı, Büyük Görüntülü Özet Kartı, Uygulama Kartı, Oyuncu Kartı ve Müşteri Yaratma Kartı.
Organik paylaşımlarınızı tanıtmak için bu kartları kullanın ve kullanabileceğiniz diğer görselleri takip edin (örn. Facebook ve Instagram’da bulunan döner reklamlar).

Yanlış: Sosyal Medya İçeriklerinizi Çeşitlendirmemek

Tüketicilere göre bir markanın sosyal paylaşımlarının en önemli karakteristikleri sırayla; markanın paylaştığı içeriklerin taze olması, içeriklerin marka ile ilgili olması ve markanın takipçileriyle etkileşim tarzıdır.
Kullanıcıların 56%’sının bir markayı paylaşımlarını ‘sıkıcı’ buldukları için takip etmeyi bıraktığı gözlemlenmiştir.
İçeriklerinizin ilgi çekici olmasını sağlamak ve onları çeşitlendirmek için uygulayabileceğiniz birkaç yöntemi aşağıda bulabilirsiniz:
70/20/10 kuralını uygulayın: 70% bilgi verme, 20% diğer kullanıcıların paylaşımları, 10% satışlar
Şirketinizin cana yakın bir yönünü takipçilerinize gösterin. ‘Nasıl yapılır?’ tipi paylaşımlarla takipçilerinize yardımcı olun. Sosyal yarışmalar ve eşantiyon dağıtımları düzenleyin. Komedyen olun.
Tartışmaya açık konularda tutumunuzu belirleyin.

İçeriğinizi çeşitlendirmek için bir ilham kaynağına ihtiyacınız varsa General Electric, Cisco, Oracle ya da Siemens’in sosyal medya hesaplarına göz atmanızı tavsiye ederim. Bu geleneksel ‘sıkıcı’ markalar harika sosyal içerik yaratmayı başarmaktadırlar.

Doğru: Doğru zamanda paylaşım yapmak

Sosyal medyada ücretli seçeneklerin artması ile, organik erişimin bazı markalar için zorlaşması sürpriz olmamıştır. Yine de organik içeriklerinizi doğru zamanlarda (platformdan platforma farklılık gösterir) paylaşarak onlardan maksimum performans sağlayabilirsiniz.

Etkili Sosyal Medya Yönetimi için en doğru paylaşım zamanları

Sosyal Medya paylaşımları hangi zaman aralığında yapılmalı?
Sosyal medya otomasyon aracınızın sunduğu ‘ideal saatler’e takılma hatasını yapmaktan kaçının. Bu araçlar genelde takipçilerinizin platformda en çok zaman geçirdikleri saatlere göre sonuçlar üretseler de, en azından Facebook’a göre, paylaşım yapmak için en kötü saatleri seçmektedirler.
Şirketler için doğru paylaşım zamanlarını gözlemleyen son araştırmalara dikkatinizi yoğunlaştırın ve kendiniz için en doğru paylaşım zamanını bulun.

Yanlış: Haber akışını spamlerle doldurmak

2014 yılında Facebook, markalar tarafından paylaşılan ve spam sayılan içeriklere kısıtlama getirmiştir. Bu hatayı yapmaya devam eden şirketler, organik erişimlerinin daha da düşürülmesine maruz kalabilirler.
Beğeni talep eden paylaşımlar kullanıcılardan beğeni, yorum, cevap ya da başka eylemler talep ederler.
Birden fazla kez paylaşılan içerikler, tekrarlanmayı getirirler. KissMetrics’in yürüttüğü bir araştırma, bir içeriğin en az üç kez paylaşılmasının Facebook, Twitter ve Google+’ta paylaşımların 100%’den fazla artmasına neden olduğunu gösterse de, bu aynı içeriğin tekrar tekrar paylaşılması gerektiği anlamına gelmez.
Spam niteliğinde bağlantılar ise, kullanıcılara yanlış bilgi vererek onları marka ile ilgili olmayan bir siteye yönlendiren bağlantılardır. Bunları kullanmak tamamen yanlış bir stratejidir.

Firmanızın Sosyal Medya’da daha iyi bir şekilde temsil edilmesini istiyorsanız, etkili bir Sosyal Medya Yönetimi için Inovanka…

Kaynak: Entrepreneur.com

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.
Call Now ButtonYıldızınız Parlasın 🌟