Sosyal Medya Yönetimi Facebook Hedef Kitle Seçimi

Sosyal Medya Yönetimi Facebook Hedef Kitle Seçimi

 

Şirketlerin Sosyal Medya Yönetimi kişisel profillerin yönetilmesi gibi çok kolay bir şey değildir. Ciddi bilgi, deneyim, araştırma, düzenli trend takibi, yaratıcılık, sosyallik, doğru reklam stratejileri oluşturma, doğru iletişim dili kullanma gibi pek çok profesyonel kabiliyetin bir arada bulunmasını içerir. Sosyal Medya’da başarısızlıkların en önemli nedenlerinden biri doğru hedef müşteri kitlesine ulaşamamak ve reklam bütçelerini etkili kullanamamaktır. Bu durum Sosyal Medya Yönetimi reklam olanaklarının faydalarını azalttığı gibi aynı zamanda kriz ortamlarının da oluşmasına olanak sağlamaktadır.

Dijital Pazarlama Kanallarından Sosyal Medya’nın Nimetlerinden yararlanmak için Hangi Tip Facebook Kullanıcılarına Ulaşmak İstersiniz? Sosyal Medya Yönetimi’nizi daha etkili bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlayacak yazımızı dikkatle incelemenizi öneririz.

Hedef Kitle Seçimi

Sosyal Medya Yönetimi – Facebook Hedef Kitle Seçimi

Sosyal Medya Yönetimi’nde konu hedef kitlenizi seçmeye gelince, Facebook, size birçok olanak sunar. Birçok seçenek başka seçeneklere bağlanır ve hedef bir kitle oluşturmanızı kolaylaştırır. Reklamınızın gösterileceği hedef kitleleri seçerken, her bir seçeneğe dikkat etmenizde yarar olacağını düşünüyorum. Bu seçenekler;

 Konum

 Yaş

 Cinsiyet

 Dil

 İlişki Durumu

 Eğitim

 İş

 Etnik Köken

 Jenerasyon

 Ebeveynler

 Politik Bakış Açısı

 Yaşam Olayları

 İlgi Alanları

 Davranışlar

 Bağlantılar

Bu hedefleme seçenekleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Facebook’un dökümantasyonunu gözden geçirebilirsiniz. Daha ileri seviyedeki reklam verenler, Facebook’un ‘özel hedef kitle’ özelliğini kullanabilirler. E-posta listenizdeki kişiler veya yeniden hedefleme pikselleri gibi yapıtaşlarını kullanmak, daha spesifik bir hedef kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır.

Sosyal Medya Denetmeni, her bir ilgi alanı/başlık için farklı bir reklam oluşturmanızı tavsiyeeder. Bu yüzden, hedef kitlenize sunacağınız bir reklama dört ilgi alanı sığdırmak yerine, dört farklı reklam oluşturmanız daha uygun olacaktır. Bu sayede, hangisinin daha çok ilgi toplayacağını kolayca görebilirsiniz.

 

İşletmenizi Sosyal Medya’da s

osyalleştirelim ve markanıza değer katalım.

İlgili Bir Başka Yazı : Sosyal Medya Yönetimi, Facebook Hedef Kitle Seçimi 

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.