Sosyal Medya’da Kullanıcı Odaklı İçerik Sunmanın Faydaları

Sosyal Medya’da Kullanıcı Odaklı İçerik Sunmanın Faydaları

Sosyal Medya’da Kullanıcı Odaklı İçerik Sunmanın Faydaları

Sosyal medya çağı dediğimiz bugünlerde kullanıcılarınız hiç olmadıkları kadar gürültülüler. Bir şirket hakkında ne konuşulduğunu bilmek istiyorsanız şirketi aratmanız yeterli. Kullanıcılar şirketlere neredeyse megafonla sevdiklerini, sevmediklerini ve görmek istediklerini anlatırlar. Buna rağmen bazı şirketlerin yaptığı en büyük hata dinlememektir. Diğer taraftan akıllı şirketler, kullanıcılarının ‘kullanıcı odaklı içerik’ aracılığı ile içeriklerine kılavuzluk etmelerine izin verirler. 

Aşağıdaki rakamlara bir göz atalım :

Facebook, 2015’in ilk çeyreğinde 1.44 milyar aktif kullanıcıya ulaşmıştır.

Instagram, Ocak 2015 itibariyle 300 milyon aktif kullanıcıya erişmiştir.

Twitter, 2014 itibariyle 255 milyon aktif kullanıcıya ulaşmıştır.

YouTube, 2013’te 1 milyar aktif kullanıcıya sahipti.

Kullanıcı odaklı içerik hakkında bu kadar kaynak varken, gerçekten değerli içerikler yaratma fırsatını kaçırmak istemezsiniz. Kullanıcı odaklı içerik , kullanıcıların yaratılmasında etkili oldukları içeriklere verilen isimdir. Örneğin, müşterilerinin Burberry ürünleri giyerken çekildikleri resimler için oluşturulmuş Art of Trench web sitesi gibi kullanıcıların içerik paylaştığı platformlar. Müşterilerinizin web sitenizde, ürünlerinizle ilgili Tweetlerini paylaşmalarına olanak vermek gibi basit yöntemler sayesinde de kullanıcı odaklı içerik oluşturmanız mümkündür.

Kullanıcı odaklı içerik samimi, özgün ve müşterilerinizin ileride ne gibi içerikler görmek istediklerini anlamak adına değerlidir. Şirketlere kullanıcıları ile etkileşime geçme ve etkileşimli bir topluluk oluşturma olanağı sağlar. Coca-Cola, ‘Share a Coke’  Twitter kampanyası ile müşterilerine isimlerinin olduğu şişelerle çekilen resimleri sosyal medya aracılığı ile paylaşma olanağı sunmuş, bu sayede de müşteri odaklı içerikler yaratmıştır. Bu kampanya Coca-Cola satışlarını 2014 yılında 2% oranında arttırmıştır.

Tüm bu bilgiler ışığında, şirketiniz hala müşteri odaklı içerikten faydalanmıyorsa başlamanın tam sırasıdır.

Aşağıdaki infografikte “Kullanıcı Odaklı İçeriklerin” markanıza sağlayacağı faydaları görebilirsiniz.

 

Sosyal Medya'da Kullanıcı Odaklı İçerik Oluşturmanın Önemi

Sosyal Medya’da Kullanıcı Odaklı İçerik Oluşturmak İçin Önemli Bilgiler

Kullanıcı Odaklı İçerik Markanızı Nasıl İlgili Tutar ?

Web 2.0 çağında, ( müşteri ) Kullanıcı Odaklı İçerik ‘te bulunan yorumlar markanızın itibarını zedeleyebilir. Bu yüzden, marka itibarınızı kurarken tüketici bazını göz önünde bulundurmalısınız.

” Tüm Sosyal Medya kanalları potansiyel müşterilere markalarla ilgili bilgi vererek, bu markaları satın almak isteyip istemediklerine karar vermelerinde yardımcı olur. ”

İnsanların 86%’sı, kullanıcı odaklı içeriği marka, hizmet veya ürünlerin kalitesine işaret olarak gördüğünü belirtmiştir.

İnsanların 65%’i, kullanıcı odaklı içeriği, diğer online içeriklerden daha dürüst ve samimi bulduğunu belirtmiştir.

“Kullanıcı Odaklı İçerik ile direkt feedback alabilir, markanızı alakalı tutabilirsiniz.”

Bu içeriği oluşturmanın 2 yolu bulunmaktadır:

1-Etkileşimli web sitesi deneyimi yaratın.

Sosyal medya paylaşımlarını (Tweet, YouTube videosu vs.) kurumsal sitenizde müşteri paylaşımları altında yayınlayabilir, ya da bu içerikler için özel olarak bir mikrosite oluşturabilirsiniz.

Müşterilerinize kendi içeriklerini yaratma ve web siteniz aracılığı ile paylaşma olanağı sunun.

Müşterilerinizin görüşlerini toplamak ve bunların ışığında hareket edebilmek için sosyal medyayı kullanın.

2-Müşteri güvenini kazanın

İnsanların markanız hakkındaki düşüncelerini öğrenmek ve yaptıkları paylaşımları görmek için sosyal medya sayfalarını takip edin.

Bu bilgilere erişim sağladıktan sonra, müşteri görüşlerini ürünlerinizi geliştirmek için kullanın.

Unutmayın ! Potansiyel müşterileriniz fikirlerinin dikkate alındığını görürlerse, markanız hakkında pozitif yorumlar yapmaktan kaçınmaz ve markanızı diğer insanlara tanıtarak onlara sizi tercih etmek için nedenler sunarlar.

İçerik Pazarlaması Stratejileri ve Kullanıcı Odaklı İçeriklerimiz ile Markanızı Dijital Dünya’da Doğru Konumlandırmamızı İstiyorsanız İnovanka ile İletişime Geçin.

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.
Call Now ButtonYıldızınız Parlasın 🌟