Sosyal Medya Bağımlılığı nedenleri ?

Sosyal Medya Bağımlılığı nedenleri ?

1-Yer ve Mekan Fark Etmez

Teknolojinin, akıllı telefonları ve Sosyal Medya Mecralarını hayatımıza sokması ile birlikte nerede olursak olalım bilgiye hızlı bir şekilde ulaşabiliyor,istediğimiz herşeyi mercek altına alabiliyoruz.

 “Her Zaman,Her Yerde En Büyük Sosyal Medya.”

2-Gündem Takibi Kolaylığı

Artık Gündemi (#) Hashtagler ile veya Sosyal Medya üzerinden yapılan Haber siteleri paylaşımları ile takip edebiliyoruz. Sosyal Medya arkadaşlarımızın yaptığı paylaşımlar sayesinde gözden kaçırdığımız bir konu hakkında anında bilgi sahibi olabiliyoruz.

3-Yakın Çevre ile Hızlı İletişim

Sosyal Medya iletişimi o kadar kolaylaştırdı ve hızlandırdı ki aramızdaki mesafelerin hiçbir önemi kalmadı.Eskiden sadece telefonla gerçekleştirdiğimiz iletişim; Bugünlerde video ve resimli iletişime, online yazışmalara çoktan dönüştü.

Artık Sevinçlerimizi,üzüntülerimizi hep beraber Sosyal Medya ile yaşıyoruz.Doğum Günlerini,Evlilikleri,İş hayatındaki başarıları Sosyal Medya’dan kutluyoruz.Baş sağlığı ve geçmiş olsun temennilerimizi Sosyal Medya aracılığıyla kişilere iletiyoruz.

Tanıdıklarımızın hayatlarındaki tüm iyi ve kötü gelişmeleri yakından takip edebiliyoruz.

4-Akıllı Tüketiciler

Sosyal Medya Satın Alma kararlarımızı günden güne daha da fazla etkilemeye devam ediyor.Reklam ve paylaşımlar sayesinde kampanyalardan,indirimlerden haberdar olma ve yararlanma fırsatlarını bulabiliyoruz.

Eskiye nazaran çok daha fazla bilinçliyiz. Marka ve Ürünler hakkındaki şikayet ve memnuniyetlere daha kolay erişebiliyor ve kapsamlı araştırmalar yapabiliyoruz.Markaların Sosyal Medya sayfa ve profillerini yakından takip edip,onlarla anında iletişime geçebiliyor ve onlara hızlıca isteklerimizi iletebiliyoruz.

5- Eşitlik

Ünlüler,Politikacılar,İş Hayatının Önemli Kişileri vb. yani bizden daha popüler ve çok daha iyi maddi imkanlara sahip olan insanların, Sosyal Mecralarda hiçbir üstünlükleri ve farkları yok.Sosyal Medya’da Tamamen eşit şartlarda bulunuyoruz.

Eskiden; sadece magazin programlarında,haberlerde bize gösterilen bu insanların yaşamlarına şimdilerde fazlasıyla şeffaf bir şekilde tanık olabiliyoruz.Zaman zaman onlarla iletişime geçebiliyoruz.

6-Resmi Olmayan Eğitim Kanalı

Sosyal Medya’da her gün milyarlarca bilginin dolaştığı düşünüldüğünde, Resmi olarak kabul edilmiş olmamasına rağmen, aslında Eğitim Kanallarının Başında geldiğini söyleyebiliriz.

Sosyal Medya ile Okuyor,Görüyor,Araştırıyor ve Karşılaştırıyoruz. Dolayısıyla farkında olalım,olmayalım her gün bilgi haznemize yeni bilgiler ekliyoruz.

7-Eğlence

Sosyal Medya; Capsler,Komik Videolar,Fenomenler,Trolleme Sanatı, Yaratıcı Paylaşımlar ve Kırılan Potlar ile her yeni gün yüzümüzü güldürmeyi devam ediyor.

8-İfade Özgürlüğü 

Sosyal Medya’nın bize sağladığı en güzel özelliklerden birisi de; artık gözlerimizin daha açık olması ve sesimizin daha gür çıkabilmesine olanak sağlamasıdır.

Sosyal Medya sayesinde artık Fikirlerimizi,düşüncelerimizi rahatlıkla paylaşabiliyor ve Ekonomi,Sağlık,Spor,Siyaset vb.alanlarda fikir alış-verişi yapabiliyoruz.

Sosyal Medya Danışmanınız İnovanka ile buradan iletişime geçebilirsiniz.

Görüşmek üzere,

” Paylaştıkça Güzelleşir Hayat.”

 

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.