Spotify Dijital Global Kampanyası

Spotify Dijital Global Kampanyası

 Spotify dijital global kampanyası ile takipçilerini buluştururken, 2016’ya da gönderme yapmaktan geri kalmadı : ‘Teşekkürler 2016, çok tuhaf bir yıldı.’

The Out of Home reklamları; alışılmadık, eğlenceli ve konuma özel bilgileri ve Spotify’ın kendi verilerini kullanmıştır. Örneğin; İngiltere kullanıcıları için tasarlanan posterde şu ifade görülebilir: ‘Brexit Oylaması’nın yapıldığı gün ‘The End As We Know It’ parçasını dinleyen sayın 3,749 kullanıcıya sesleniyoruz: Dişinizi sıkın!’.  New York kullanıcıları için tasarlanan reklamlardan biri ise,  ‘Hamilton film müziğini yılda 5376 kez dinleyen Tiyatro Bölgesi’ndeki sayın dinleyici, bize bilet bulabilir misiniz?’  cümlelerini kullanmış ve Spotify’ın ne kadar spesifik çalıştığını göstermiştir.

Spotify Global Kampanyası, 28 Kasım tarihinde ABD, İngiltere, Fransa ve Danimarka’da yolculuğuna başlamış ve çok kısa süre içinde 10 pazara daha (Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Almanya, Endonezya, Meksika, Yeni Zelanda, Filipinler ve İsveç) yayılmıştır. Tüm organizasyon, Spotify’ın New York’taki yaratıcı takımı tarafından düzenlenmiş ve diğer bölgelerdeki çalışanlardan ve takımlardan fikir alınmıştır.

 

Veri bazlı kampanya yaratma fikri

Spotify’ın CMO’su Seth Farbman yaptığı açıklamada, veri bazlı bir global kampanya yaratma fikrinin 2015’in sonlarında yapılan ‘Müzik Yılı’ kampanyasına dayandığını belirtmiştir. Farbman’a göre bu kampanya, dinleyiciler hakkında daha ayrıntılı verilere ulaşma olanağı sağlamış ve ‘konumlarına göre kültürleri tanıma’ fırsatı yaratmıştır.

‘Bu kadar fazla verinin yaratıcılığı olumsuz yönde etkileyebileceği konusunda tartışmalar yaşansa da biz durumu kendi lehimize çevirmeyi başardık.’ ifadesini de ekleyen Farbman, verilerin kullanıcıları hakkında daha ayrıntılı bilgi sağladığını ve Spotify için ilham kaynağı olduğunu da dile getirdi.

OHH Reklamcılığı

Reklamlarını belli konumlara göre hedefleyen Spotify, öncelikli olarak OOH reklamcılığını tercih etti. Yapılan açıklamada bu yöntemin, diğer medya araçlarından daha etkili olduğu için tercih edildiği belirtildi.

Spotify Global Kampanyası’nın Diğer Elementleri

Spotify Global Kampanyasının diğer elementleri, müşterilere özel e-postalar, demografik verilere dayalı dijital ve sosyal reklamlar  ve kişiselleştirilmiş Spotify kullanımı gibi ögelerle donatılıp yeni yıl kutlamalarına uygun olacak biçimde tasarlanmıştır.

Inovanka Ekibinin Şirketlere Önerisi

Inovanka Dijital & Sosyal Medya Ajansı ekibi olarak şirketiniz için yapılacak en iyi reklam kampanyasının öncelikle verilere ve argumanlara dayalı bir kampanya olmasını öneriyor, kampanyanızı destekleyecek yardımcı araçların özenle seçilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

 

Ülkemizden başarılı global kampanyaların sıkça çıktığı günleri sabırsızlıkla bekliyoruz.

 

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.