Startup Sosyal Medya Yönetimi İçin 15 Tüyo

Startup Sosyal Medya Yönetimi İçin 15 Tüyo

Startup Sosyal Medya Yönetimi; Startup’ınız ne durumda olursa olsun, sosyal medya takipçi kitlenizi büyütmeye devam etmek istersiniz. Sosyal medya üzerinden ne kadar insana ulaşırsanız (ister organik, ister reklam yoluyla olsun), kullanıcılarınız, etkileşim oranlarınız veya satışlarınız da o kadar yükselir. 

1. Güçlü sosyal medya profilleri ve sayfaları oluşturun.

Takipçi kitlenizi büyütmenin ilk adımı güçlü profil ve sayfalar oluşturmaktır. Bunu başarmak için marka görüntüsü yaratmanız gerekir. İyi bir marka görüntüsü için kapak fotoğrafı ve profil fotoğrafınız ile hedef kitlenize sağladığınız faydayı kısa,net ve kaliteli olarak sunmanız gerekir. Aynı zamanda Startup’ınız ile ilgili tüm detaylarınızı paylaşmanız da gerekmektedir. Twitter’da bu detaylar, 160 karakterden oluşan bir biyografi, web site bağlantısı ve konumunuzu kapsar. Facebook ise sizden kısa bir tanım, web site bağlantısı, adres ve telefon numarası ister. Kısaca, doldurabildiğiniz kadar alan doldurun.

Yapmanız gereken sonraki şey, takipçi kitlenizle birkaç (5-10) güncelleme paylaşmak olacaktır. Bu sayede hesabınızı ya da sayfanızı ziyaret eden kullanıcılara sizi takip etmeleri için bir neden vermiş olursunuz.

2. Kaliteli içerik paylaşın.

Startup’ınız henüz yeniyken, sosyal ağlar üzerinden takipçilerinizin hoşuna gidecek içerikler paylaşarak takipçi kitlenizi genişletmeye başlayın. Örneğin, Facebook pazarlama aracı ile ilgili bir startup üzerinde çalışıyorsanız, Facebook ile ilgili içerikler paylaşın. Bunu yapmak için blog içerikleri, yayınlar, videolar, sunumlar, infografikler vb. kullanabilirsiniz.

3. Arkadaş bulma özelliklerini kullanın.

Sosyal ağların çoğu sizi insanlarla buluşturmak için araçlar sunmaktadır. Twitter e-posta aramaları yapmanıza olanak verir, Facebook e-posta ve gelişmiş kişi aramaları yapmanızı sağlar. Instagram Facebook arkadaşlarınızı kendi uygulamasında takip etmenize imkan verir. LinkedIn ise hem e-posta aramalarına izin verir hem de doldurduğunuz profil bilgilerine göre eski sınıf arkadaşlarınızı ya da iş arkadaşlarınızı arkadaş olarak eklemeyi önerir.

4. Web sitenize profil bağlantıları ekleyin.

Bunu yapmak için web sitenizin üstüne, altına ya da kenarına sosyal ağ ikonları eklemeniz yeterlidir. Bunun yanında, web sitenize her ağın kendi butonunu ekleyerek de aynı sonuca ulaşabilirsiniz. Resmi marka butonlarını, rozetlerini ve widgetlarını Facebook, Twitter, Instagram ve LinkedIn’de bulabilirsiniz. Ek olarak, sosyal ağ ikonlarına DepositPhotos gibi toplu görüntü siteleri üzerinden de ulaşabilirsiniz.

5. E-posta imzanıza profil bağlantıları ekleyin.

E-posta yolu ile iletişim kurduğunuz herkese profillerinizin bağlantılarını göndererek onların startup’ınızdan haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz. Bunun için sosyal ağ ikonlarını ya da standart bağlantıları kullanabilirsiniz. Profesyonel imzalar oluşturmak için WiseStamp gibi hizmetleri de kullanabilirsiniz.

6. Sosyal Medya hesaplarını yönetirken çapraz pazarlama uygulayın.

Sosyal hesaplarınızdan biri şimdiden yüksek takipçi sayısına mı sahip? Takipçilerinize diğer hesaplarınızdan da bahsedin. Bunu yapmak için Twitter’daki takipçilerinize Linkedin hesabınızın olduğunu belirten tweetler yollamanız yeterli olacaktır (örnek).

Bunun yanında sosyal hesaplarınızı birbirlerine bağlamak için fırsatlar yaratın. Örneğin Linkedin, Twitter ve Facebook hesaplarınızı eklemenize olanak tanır. Facebook’un uygulama aracı Woobox ise Facebook sayfanıza Twitter, Instagram ve Pinterest sekmeleri eklemenizi sağlar.

7. Hedef Twitter kitlenizi takip edin ve onlarla iletişim kurun.

Twitter, 5000’e kadar kullanıcı takip etmenize olanak verir. Kullanıcılar sizi takip etmeye başladıktan sonra bu sayı yükselir. Twitter’da birini takip etmeye başladığınızda bu kişiye bildirim gider. Takip ettiğiniz kullanıcılarla iletişime geçmeyi unutmayın.

Twitter aramasını hedef kitlenize dahil olabilecek kullanıcılar bulmak için kullanın. Twitter, kullanıcıların tweetlerinde ve biyografilerinde özel anahtar kelimeler arar. Yanıt verebileceğiniz bir tweet gördüğünüzde onu yanıtlamaktan çekinmeyin.

8. Facebook reklamlarını kullanın.

Reklam bütçeniz varsa Facebook reklamlarını kullanmanızı öneririz. Facebook hesabınızı, hizmetlerinizi ve girişiminizi hedef kitlenize tanıtacak ve onları sizi takip etmek için cesaretlendirecektir.

9. Facebook sayfanızı diğer sayfaları ‘beğenmek’ için kullanın.

Facebook gösterge tablosundaki resminizin yanında bulunan butonu kullanarak Facebook’u seçerseniz onu sayfanız olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede diğer Facebook sayfalarını ‘beğenebilir’ ve onlara yorum yazabilirsiniz. Hedef kitlenizin en çok ziyaret ettiği sayfaları bulun ve kullanıcılarla iletişim kurmaya başlayın.

10. Profilinizi Facebook takipçilerinize açın.

Facebook, diğer kullanıcıların kişisel profilinizi takip etmelerine olanak sunan bir seçeneğe sahiptir. Her güncellemeniz sizi takip eden kullanıcıların ana sayfalarında görülebilir. Bunu yaparak takipçi kitlenizi genişletebilirsiniz.

11. Facebook gruplarına katılım gösterin.

Facebook üzerinden kişisel profilinizi geliştirmenin bir diğer yolu da sizinle ilgili gruplara katılmaktır. Hedef kitlenizin ilgisini çekecek gruplar bulun, onlara katılın ve tartışmalara dalın.

12. Instagram üzerinden diğer kullanıcıları takip edin.

Tıpkı Twitter’da olduğu gibi, Instagram’da da bir kullanıcıyı takip etmeye başladığınızda o kullanıcı bildirim alacaktır. Hedef kitlenizin kullanacağını düşündüğünüz hashtagleri aratarak kullanıcıları bulabilirsiniz. Sonra ise fotoğraf ya da videolarına yorum yazarak bu kişilerle etkileşim kurun.

13. Hashtag kullanımın sosyal medya yönetimindeki etkisi.

Fotoğraf ya da video paylaşırken hashtag kullandığınızdan emin olun. Hashtagler özellikle Instagram kullanıcıları tarafından belli görsel içerikler bulmak amacıyla kullanılırlar. Twitter ‘da ise kullanıcılar ilgili olduğu alanlardaki gönderilere ulaşmak için hashtag aramaları yapmaktadırlar. İnsanlar hashtag arattıklarında sizi görürlerse takip edebilirler.

14. LinkedIn gruplarına katıln.

LinkedIn grupları diğer aktif LinkedIn kullanıcıları ile iletişim kurmak için harikadır. İnsanların sizinle iletişim kurmaları için tartışmalara katılın ve değerli bilgiler paylaşın.

15. LinkedIn blog paylaşımlarına yorum yapın.

LinkedIn kullanıcılarına blog yazıları paylaşma olanağı sağlar ve bu kullanıcıların bazıları binlerce takipçiye sahiptirler. Alanınızda blog yazıları paylaşan kullanıcıları bulun, onları takip edin ve yorumlarınızla hedef kitleniz olabilecek kullanıcılarla iletişim kurun.

Startup Sosyal Medya Yönetimi gibi Blog yazılarımızı haftalık özet olarak mailinizde görmek istiyorsanız, mail bültenimize kaydolmayı unutmayın. Bir sonraki faydalı yazımızda görüşmek dileğiyle..

Kaynak: Entrepreneur –

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.