Twitter Şirket Kullanıcılarına Tweet Kontrolü İçin Bloklama Sistemi

Twitter Şirket Kullanıcılarına Tweet Kontrolü İçin Bloklama Sistemi

 

Kullanıcılar artık belli anahtar kelimeler, ifadeler ve emojiler içeren paylaşımları engelleyebilecekler. Twitter, yıllardır taciz sorunuyla boğuşuyor. Bu durum pazarlama uzmanlarının Twitter’a bakış açısını değiştirmese de, diğer kullanıcılar, rahatsız edici ifadelerin bulunduğu ve online tacize uğradıkları bir sosyal platformda zaman geçirmekten çekiniyor. Bu yüzden şirket kullanıcılarına, gördükleri tweetleri kontrol edebilecekleri yeni bir sistem sunuyor.
İnsanlar artık belli anahtar kelimeler, ifadeler, hashtagler, kullanıcı isimleri ve emojiler içeren paylaşımları bloke edebilecekler. Twitter, bu yeniliği geçtiğimiz hafta bir blog yazısı aracılığı ile açıkladı. Şirketin yorumlarına bakılırsa, yeni özellik ‘önümüzdeki günlerde’ tüm kullanıcıların hizmetine sunulacak.
Twitter, bunun yanında Rahatsız Edici Tutum Politikası’nı ihlal eden tweetlerin nasıl raporlanacağını ve işleneceğini de açıkladı. Artık kullanıcılar bir paylaşımı şikayet etmek istediklerinde karşılarına, paylaşım içeriğinin türü (ırkçılılk, cinsiyetçilik vb.) ve tacizin
kurbanı (şikayet eden kullanıcı ya da başkası) gibi ayrıntıların sorulduğu bir menü çıkacak.
Bu yeni seçenekler, Twitter çalışanlarına rahatsız edici paylaşımlar hakkında daha ayrıntılı bilgi sunacak ve durumun çözülmesini kolaylaştıracak (Twitter bu alanda önceden birçok başarısızlıkla karşı karşıya kalmıştır).
Yeni bloke etme seçenekleri, kullanıcıların ana sayfalarındaki paylaşımları kontrol etmelerine olanak tanısa da, bu kullanıcılar aynı paylaşımları Twitter’ın farklı bir sayfasında görebilirler.
Bir anahtar kelime ya da hashtag’i bloke ettiklerinde, kullanıcılar yine de bu paylaşımları ana sayfalarında ve arama sayfasında (onların kullanıcı isimlerini içermediği, ‘etiketlenmedikleri’ sürece) görebilecekler.
Yeni özelliğe, bildirim çubuğundaki ‘Ayarlar’ kısmından (mobil) ve web sitesindeki ‘Ayarlar’ sekmesinde bulunan ‘Bildirimler’ kısmından erişim sağlanabilecek. Tüm konuşmayı bloke etmek için kullanıcılar, konuşmanın alt kısmında bulunan ‘Sessiz’ seçeneğini kullanabilirler.
Inovanka Sosyal Medya Hizmetleri Markaların Sosyal Medya’da En İyi Şekilde Temsil Edilmesini Sağlamaktadır.

 

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.