Twitter Yeni Özellikleri Hakkında Bilgiler

Twitter Yeni Özellikleri Hakkında Bilgiler

Twitter Yeni Özellikleri ; Geçtiğimiz aylarda, Twitter’ın geleceği hakkında birçok tartışma gün yüzüne çıkmıştır. Büyüme durdu, hisse senet fiyatları düştü ve bazı insanlar #RIPTwitter (huzur içinde yat Twitter) demeye başladılar.

Yine de Twitter’ın geleceği heyecan verici görünüyor. Twitter yeni özellikleri sayesinde büyük bir gelişme olacak havası var. Büyümeyi yeniden başlatmak ve insanları heyecanlandırmak için Twitter yeni özellikleri ve güncellemeler çıkartmaya devam ediyor.

Bu yazıda ” Twitter Yeni Özellikleri’ni” masaya yatıracağız ve Twitter’ın geleceği hakkında konuşacağız.

En İyi Tweetler İlk Başta Gösterilecek

Twitter’ın piyasaya algoritmik bir anasayfa çıkartabileceği yıllardır konuşuluyor. Bazı kullanıcılar Twitter’ın ihtiyacının tam da bu olduğunu düşünürken, diğerleri bu adımın sosyal ağı bitirebileceği fikrindedir.

Tamamen yenilenecek algoritmik ana sayfa söylentileri dolaşsa da, bu yenilikle Twitter, ana sayfayı tamamen değiştirmek yerine ‘Siz Burada Yokken’ kısmını ön plana çıkartmayı tercih etmiştir.

Bu yeni anasayfa özelliği, kullanıcılara geleneksel zaman sıralı tweet listesini göstermek yerine Twitter’ın önerdiği tweetleri en üste çıkartır.

Bu sistem, kullanıcılara ilgilendikleri alanlardaki en önemli tweetleri göstermek için tasarlanmıştır. Bunun yanında Twitter’a göre, yeni Twitter özelliğini gören insanlar Retweet ve Tweet atmaya daha yatkındırlar, bu da canlı yorum ve konuşmaları arttırır.

Mike Jahr, Twitter’ın blogunda bu konuda daha ayrıntılı bilgi vermiştir:

Yeni özellik şöyle çalışıyor. Özelliği ayarlarınız üzerinden açıyorsunuz; bir süre uzak kaldıktan sonra Twitter’a giriş yaptığınızda ise karşınıza geleneksel görüntü değil, ilginizi en fazla çekecek Tweetler çıkıyor (zaman sıralaması yine aynı şekilde gerçekleşiyor). Tweetlerin geri kalanı ise hemen bu Tweetlerin altında, yine aynı sisteme göre sıralanıyor. Ne zaman isterseniz yine sayfayı yenileyerek en son Tweetleri görebiliyorsunuz.

iOS

Twitter yeni özellikler

iOS- Twitter Yeni Özellikleri

Android'te Twitter Yeni Özellikleri

Android – Twitter Yeni Özellikleri

 

 

Bu özelliği nasıl açarsınız ?

Bu özellik tamamen opsiyoneldir ve ayarlardan ‘En İyi Tweetleri İlk Başta Göster’ seçeneği ile aktifleştirilebilir.

 Twitter Yeni Özellikleri – GIF Aramaları

GIFler dünyayı sarmış durumda. Geçtiğimiz yıl içinde insanlar Twitter üzerinden 100 milyondan fazla GIF paylaşmışlardır.

Yeni GIF arama özelliği, bunları tweetlemek ya da direkt mesaj olarak yönlendirmek isteyen herkese büyük kolaylık sunuyor. GIF arama butonu ise yeni Tweet kısmında hemen fotoğraf butonunun yanında bulunuyor.

Periscope Twitter üzerinden canlı yayın yapıyor

Periscope geçen sene piyasaya çıktığından beri, 100 milyondan fazla canlı yayına ev sahipliği yapmıştır.

Şimdi, yeni güncelleme sayesinde Periscope yayınları Tweetler üzerinden paylaşılabilir. Bunun anlamı, izleyicilerin artık canlı yayınları izlemek için bir bağlantıya tıklayarak Periscope uygulamasına gitmeleri gerekmediğidir.

Twitter sayfanızda bulunan bir Periscope videosuna tıkladığınızda, video tam ekran oynatılacak ve yorumlar ile beğeniler gösterilecektir. Periscope uygulamasını indirmeniz ya da Periscope hesabına sahip olmanız bir gereklilik değildir.

Yapılan güncellemenin açıklandığı paylaşımda Periscope şöyle açıklama yapmıştır:

Yayın yapanlar için bu yenilik, geniş Twitter kitlesine ulaşmak anlamına gelmektedir. Twitter’daki herkes için ise bunun anlamı, ana sayfada, arama sonuçlarında ve Periscope kullanıcılarının profillerinde daha zengin bir tecrübe yaşayacaklarıdır.

Bu yenilik, Twitter zaman tüneline yeni bir boyut eklemek için harika bir yöntem gibi görünüyor.

Güncelleme iOS kullanıcıları için piyasaya çıkmıştır (Android ve web beklenmektedir).

Twitter Anketler

Twitter, internetin kokteyl partisidir. Toplanmak, konuşmak ve fikir alışverişi yapmak için harika bir yerdir.

Ek anketler sayesinde Twitter, takipçilerden fikir toplamayı daha da kolay hale getirmiştir.

Artık herkes 24 saat devam eden bir anket oluşturabilir.

Anketlerde dört yanıt limiti bulunmaktadır ve tweetleyenler anketin bitmesine kalan süre ve kaç kişinin oy verdiği hakkında bilgilendirilmektedirler (elbette sonuçlar da yüzde olarak sunulmaktadır).

Twitter Anket Özelliği - Mobil

Yıldızlar

Favorilerin yerini artık beğeniler aldı. Yıldızlar ise kalplere dönüştü.

Akarshan Kumar’ın Twitter blogu üzerinden yaptığı açıklamaya göre, favorilerin beğenilere dönüştürülmesinin sebebi Twitter’da yeni olan kullanıcılara kolaylık sağlamaktır:

Yıldız ikonunu kalbe çevirdik ve bundan sonra favorileri beğeni olarak adlandırmaya karar verdik. Twitter’ı daha basit ve ödüllendirici kılmak istedik ve yıldız konseptinin özellikle yeni kullanıcılar için kafa karıştırıcı olabileceğini belirledik. Birçok şeyi sevebilirsiniz ama hepsi favoriniz olmak zorunda değildir.

Kalp evrensel bir semboldür ve ‘beğeni’ konsepti, Instagram, Facebook ve Periscope gibi birçok uygulamada daha önce kullanılmaya başlanmıştır.

Bir beğeni daha anlamlıdır ve kullanıcılara daha fazla duygu aktarma olanağı sağlar. Twitter’ın bu değişikliği hakkında Kevan şöyle konuşmuştur:

Belki anlambilimi ile ilgilidir ama ‘favoriye alma’ kavramı daha spesifik duygulara sebep olabilir. bir Tweet’i beğenmek ise duygu çeşitliliğine olanak sağlar.

Çok Yakında Özelliği

@replies’teki değişiklikler (ve diğer kafa karıştırıcı kurallar)

Twitter’ın son zamanlarda yaptığı yenilikler, daha kolay ve yeni kullanıcı dostu olma çabalarını akla getiriyor.

Buna rağmen, platformun bazı özellikleri hem yeni hem de eski kullanıcılarda hala kafa karışıklığına sebep olabilecek niteliktedir.

Twitter CEO’su Jack Dorsey şöyle konuşmuştur:

Konuşmalara, yanıtlamalara ve kimsenin anlamadığı @isim formatına dair bazı ilginç kurallarımız bulunmaktadır. Bunu düzeltmemiz gerekmektedir. Enerjimizin büyük bir kısmını ana ürüne ve hizmetlerin karışık olduğu yerlere yoğunlaştırıyoruz.

Önümüzdeki aylarda ‘mention’ sisteminin ana sayfadaki çalışma şeklinde (@isim ile başlayan Tweetler’in sadece iki hesabı da takip eden kullanıcılar tarafından görülmesi gibi) ve hatta 140 karakter limitinde değişiklik yapılacağını tahmin etmek kolaydır.

First View düzenlemeleri

Reklam ürününü geliştirmek, Twitter için uzun vadeli başarının anahtarı olabilir. First View ise sosyal ağın reklam uzmanlarına daha kaliteli hizmet sunmak için kullanabileceği bir koz gibi görünüyor.

First View reklamları pazarlama uzmanlarına, 24 saatlik süre zarfında reklamlarının ilk sırada gösterileceğini garantileme olanağı sunuyor.

Twitter Yeni Özellikler First_viewgraphic_4

 

 

Twitter’ın kendi sözleriyle:

First View, pazarlama uzmanlarına 24 saatlik periyotlarla kullanabilecekleri, önemli kitlelere ulaşan, benzersiz Twitter reklam özelliğine erişim olanağı sunuyor. Kullanıcılar Twitter uygulamasına ya da web sitesine girdiklerinde, görecekleri ilk tanıtım videosu o gün için First View’u kullanan markaya ait olacaktır. Artık pazarlama uzmanları Twitter üzerinden etkili görsel bir hikaye anlatabilecekler.

First View şu an Birleşik Devletler’deki kullanıcıları ile buluşmaya hazırlanıyor, önümüzdeki haftalarda ise bu özelliğin dünya çapında yayılması bekleniyor.

Gelecek günler neler getirecek? Twitter için 3 ihtimal

1. Tamamen algoritmik Twitter ana sayfası

Bu konsept kullanıcılar arasında bölünmeye sebep olmaktadır. Ancak bir şey çok açık, Twitter, tıpkı yeni algoritmaya geçmeden önce Facebook’un da yaşadığı gibi bir işaret-gürültü sorunu yaşamaktadır.

Aşırı içerik yüklenmesi Twitter için daha büyük bir sorun haline geldikçe, paylaşımlar arasında sınıflandırma yapmak ve kullanıcılara en ilginç içerikleri sunmak, platformun geleceği için hayati önem taşımaya başlamıştır.

MySpace ve Friendster gibi sosyal ağlar hakkında yapılan araştırma, bu ağlarda yüksek üye sayısı bulunmasına karşın üyeler arasında kuvvetli bir bağ bulunmadığını ortaya koymuştur. Güçlü sosyal ağları oluşturanlar ise büyük yabancı ve tanıdık toplulukları değil, güçlü bağlantılara sahip insanlardır.

Şu anda Twitter’daki kullanıcıların arasındaki bağ Facebook, Instagram ve Snapchat gibi diğer sosyal ağ kullanıcılarının arasındaki bağdan daha zayıftır. En yakın arkadaşların, iş arkadaşlarının ve sürekli etkileşime girilen hesapların paylaştıkları içeriklere öncelik verilmesi, Twitter ilişkilerini güçlendirmek için güzel bir taktiktir.

2. Twitter 140 karakter limitini kaldırıyor

Fikir ayrılığına sebep olan bir diğer konu da budur.

Twitter’ın 140 karakter limiti başından beri bulunmaktadır ve bazılarına göre bu özellik, Twitter’ı benzersiz yapmaktadır. Diğerleri içinse (özellikle yeni kullanıcılar için), bu durum biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Limiti kaldırmak büyük bir değişiklik gibi görünebilir, ama Twitter ekosistemi son yıllarda video, anketler, kartlar gibi yeni etkenlere bağlı olarak çok değişmesine rağmen kullanıcılarına aynı ‘Twitter deneyimini’ yaşatmayı az çok başarmıştır.

140 karakter kısıtlamasıyla yıllardır çalışıyoruz ve kullanıcılar artık daha uzun metinleri paylaşmak için farklı yöntemler bulmaya başlamışlardır (screenshot gibi). Kullanıcıların bu hareketleri, limitin kaldırılma sebebi haline gelebilir.

3. Ayrı bir Twitter mesajlaşma uygulaması

Messenger, 2015’te 800 milyon kullanıcıya ulaşarak Facebook’un en büyük başarılarından biri haline gelmiştir. Peki Twitter aynı taktiği kullanarak başarıya ulaşabilir mi?

Durum Twitter için umut vaat ediyor. DM’lerdeki 140 karakter limiti kaldırılması ile, Twitter kullanımı, 2015’in son çeyreğinde bir önceki yıla göre %61 oranında bir artış göstermiştir.

Messenger ve WhatsApp gibi Facebook yönetimindeki platformların başı çektiği mesajlaşma alanları son derece kalabalıktır. Yine de Twitter, kendine ait bir uygulama yaratarak araya sıkışabilir ve ilgileri üzerine çekebilir.

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Konularını İnovanka ile takip etmeye devam edin. Yeniliklerden geri kalmayın.

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.