Yabancı Sosyal Medya Ajansları

Yabancı Sosyal Medya Ajansları

Sosyal Medya Ajansları Hizmet Fiyatları’nı değerlendirirken yazımıza göz atmanız yararınıza olacaktır. Sosyal medya pazarlama hakkında en sık duyduğumuz sorulardan biri, fiyatının ne olduğudur – elbette bu da mantıklı bir sorudur. Tıpkı iş hayatında ve özel hayatımızda verdiğimiz birçok karar gibi, sosyal medya kararlarına gelince de düşünmemiz gereken en önemli noktalardan biri bütçedir.

Peki sosyal medya pazarlama hizmetini dışarıdan temin etmenin maliyeti nedir?

Bu soruya en kısa, basit ve doğrusu en az tatmin edici cevap – bu maliyetin her durumda farklılık gösterdiğidir. Sosyal Medya Ajansları hizmet fiyatları’nı değerlendirirken aşağıda yer alan yurtıdşı sosyal medya ajansları fiyatlardırmalarından yararlanabilirsiniz.

Sosyal Medya Ajansı’nın deneyimi, şirketinizin büyüklüğü, aldığınız hizmetler ve diğer birçok faktör göz önünde bulundurulursa, ödeyeceğiniz miktarın aylık olarak $1,000’dan $20,000’a kadar farklılık gösterebileceğini söyleyebiliriz.

Bu tür fiyat uyuşmazlığı, sosyal medya pazarlama hizmetini dışarıdan sağlamak isteyen şirketler ve pazarlama uzmanları için büyük zorluklara sebep olabilir. Hangi Sosyal Medya Ajansı ile birlikte çalışacağınız, hangi hizmetlere ihtiyacınızın olduğu ve bu hizmetlere ne kadar yatırım yapacağınız gibi soruların yaratacağı gerilim, büyümekte olan markanıza zarar verebilir.

Tüm bu sorulara cevap bulmak ve sosyal medya alanında şirketlere yardımcı olabilmek için bu kılavuzu hazırladık.

Sosyal medya pazarlama size ne kadara mal olur?

Sosyal medya pazarlama genel olarak kanallara göre ayrılır. Bunlara bir göz atalım:

Twitter ile pazarlama size ne kadara mal olur?

Yeni bir Twitter hesabı oluşturmak, organize etmek ve içeriği ve müşteri etkileşimini dışarıdan temin etmek size aylık ortalama $1,000 ile $2,000 arasında bir bütçeye mal olur – bu sadece Twitter’a harcamanız gereken miktardır. Bununla birlikte toplam bütçe $1,000 ile $ 7,500 arasında seyreder.

Halihazırda bir Twitter hesabınız varsa ve sadece yönetimi konusunda yardım arıyorsanız, bütçenizi $1,000 ile $2,500 arasında belirlemeniz gerekir (bazı ajanslar $4,000’a kadar fiyat verebilir).

Sadece Twitter’ın ihtiyaç duyduğu müşteri hizmetleri, erişim ve halkla ilişkiler hizmetlerinin miktarını biliyoruz. Kısaca ne ile karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz ve eğer büyük bir şirket değilseniz yalnızca Twitter’a aylık $4,000 ayırmanız mantıklı bir hareket olmayacaktır.

Facebook ile pazarlama size ne kadara mal olur?

Facebook ile pazarlama Twitter ile yapılan pazarlamadan daha maliyetli olabilir. Yeni bir Facebook hesabı oluşturma ve iş ortaklarına gerekli eğitimi sağlama hizmetleri, sosyal medya ajansları tarafından $2,500 ile $5,000 arasında ücretlendirilir (bazıları $9,000’a kadar çıkabilir). Birçok şirket için Facebook ile Twitter’ı bir arada kullanmak (hatta üçüncü ya da dördüncü kanalı eklemek) hem verimliliği arttıracak, hem de fiyat konusunda bir anlaşma yapılmasına önayak olacaktır.

Kişiselleştirilmiş görseller, Twitter konuşmaları, canlı Twitter kampanyaları, Twitter listelerinin yaratılması ve yönetilmesi gibi hizmetler dahil edildiğinde, üç kanalın yönetimi yaklaşık olarak $4,000’a mal olur.

Diğer sosyal medya kanalları ile pazarlama size ne kadara mal olur?

Konu sosyal medya pazarlamasına geldiğinde, Twitter ve Facebook, şirketler için en uygun iki kanal durumundadırlar. Sosyal pazarlama alanında yeniyseniz, ya da kısıtlı bir bütçe ile çalışıyorsanız, buradan başlamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Her şirket birbirinden farklıdır, ancak tecrübelerimiz, Twitter ve Facebook’un en yüksek ROI oranlarını sağladıklarını göstermiştir ve her durumda müşteriler, bir şirketin her iki platformda aktif hesaplarının bulunmasını beklerler.

Bunun yanında, Instagram, Pinterest, LinkedIn ve SnapChat gibi kanalları da kullanmayı seçerseniz, eklediğiniz her bir kanalın maliyeti $1,000 ya da daha fazla olabilir. Bu elbette büyük bir yatırımdır ve kullanacağınız kanalları ve ROI stratejinizi düzgün bir şekilde seçmenizi gerektirir.

Uzman tüyosu: Her kanal her şirkete uygun değildir. Bu yüzden seçim yaparken, size tüm kanalları dayatmaya çalışan ajanslara karşı dikkatli olmalısınız. Büyük bir şirket sahibi olsanız bile, tüm kanallara ihtiyaç duymadığınızı unutmayın. Sosyal Medya Ajansları Hizmet Fiyatları’nı firmanızın ihtiyaçlarına göre değerlendirin.

Instagram ile pazarlama

Instagram, neredeyse tamamen görsel içeriklere dayalı, görsel bir platformdur. Bir moda markasıysanız, eski arabaları tamir ediyorsanız ya da sürekli olarak görsel içerik paylaşılabilecek bir sektörde çalışıyorsanız, Instagram gözden geçirmeniz gereken bir platformdur. Ancak muhasebe alanında çalışıyorsanız, bu platform size pek de uygun olmayabilir.

Pinterest ile pazarlama

Pinterest, kullanıcılarına internetteki tüm görselleri belli bir platformda organize etme olanağı tanıyan bir diğer görsel platformdur. Birçok farklı müşteri tipine uygun bir platform olsa da, bazı müşterilere uygun değildir. Pinterest’i benzersiz yapan, demografik özyapısıdır – ağırlıklı olarak bayanlara ve yüksek gelirli kesime hitap eder. Hedeflediğiniz kitle bu özyapıya uyuyorsa, bu platforma mutlaka göz atmalısınız.

SnapChat ile pazarlama

SnapChat taze ve heyecan verici bir girişimdir ve günlük olarak 100 milyon kullanıcıya ev sahipliği yapması, birçok şirketin platformu yararlarına kullanmak istemelerine ve stratejilerine eklemek istemelerine yol açmıştır. Buna rağmen, SnapChat diğer sosyal ağlardan çok farklı özelliklere sahiptir. Bu platform, kullanıcılarına görseller ve 15 saniyelik videolar yükleme olanağı tanır, ancak bu görsel içeriklerin 24 saat içinde (ya da görüntülendikten sonra) kaybolması, birçok şirketin pazarlama çalışmaları açısından sorunlar yaşamasına neden olabilir.

Bunun yanında, etiketleme, hashtag, içerik bağlantıları paylaşma ve konuşmalara yanıt verme gibi daha geleneksel tekniklerin eksikliği, SnapChat’te bir hedef kitle oluşturmayı oldukça zorlaştırır. Bunu başarabilen şirketler bulunmaktadır, ancak sosyal medya alanında yeni çalışmaya başladıysanız, bu platformda başarılı olma ihtimaliniz düşüktür.

Bir sosyal medya ajansıyla anlaşma yapmadan önce, sosyal platformlar konusunda araştırma yapın. Sosyal Medya Ajansları’nın size ihtiyacınız olmayan bazı kanalları dayatmaya çalıştığını hissediyorsanız, imzanızı atmadan önce tekrar düşünün.

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.
Call Now ButtonYıldızınız Parlasın 🌟