LinkedIn Reklam Dönüşüm Takip Sistemi

LinkedIn Reklam Dönüşüm Takip Sistemi

LinkedIn Reklam Dönüşüm takip sistemi, reklamcılara reklamların insanları yönlendirdiği eylemleri (web sitesine üye olmak ya da satın alım yapmak gibi) takip etme olanağı sunacak.

Ancak LinkedIn Reklam özelliğine kendi yorumunu katmaktan da geri kalmıyor. 

LinkedIn’in yeni dönüşüm takip özelliği

LinkedIn yeni dönüşüm takip özelliği sadece reklamın kaç kişiye gösterildiğini ve sonuçta kullanıcıların uyguladığı eylemleri göstermiyor. İş odaklı sosyal ağın yeni aracı, dönüşümleri kendi kullanıcı verileri ile çaprazlayarak, markalara hangi reklam tiplerinin hangi insanlar üzerinde daha başarılı olduğu konusunda daha detaylı bilgi sunmaya hazırlanıyor. Russ Glass’a göre, takipçi kitlesi segmentlerine göre ayrılmış reklamlar, LinkedIn’in ‘en büyük avantajı’ haline gelebilir.

LinkedIn’in dönüşüm takip özelliğini kullanan reklamcılar, kullanıcıların endüstrisini, pozisyonlarını, şirket büyüklüklerini ve kıdemlerini görebilecekler.

Glass; ‘Elbette en temel bağlantı hedeflemedir. Örneğin reklamlarınızın finans endüstrisindeki oranının sağlık endüstrisinden daha fazla ilgi gördüğünü belirlediğinizde, reklam yatırımınızı bu piyasaya taşıyabilirsiniz. Hangi reklamlarınızın hangi endüstrilerde ya da takipçi segmentlerde başarılı olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. Bu özellik, özellikle başta bir endüstriyi hedeflemeyen reklamcılar için değerlidir, çünkü hedeflenen kullanıcı segmenti göz ardı edilerek, reklamın tüm segmentlerde başarı oranı gösterilir.’

LinkedIn’in dönüşüm takibi sayesinde

Eeklamınıza tıklayan ve tıklamayan kullanıcıları görebilir, bu kullanıcıların kıdemlerini öğrenebilir ve reklamlarınızın hangi alt kesime daha çok hitap ettiğini görebilirsiniz.

Reklamcılar bunun yanında, reklamlardan sağlanan dönüşüm oranı, her dönüşüm için ödenen ücret ve yatırımlarının geri dönüşü gibi daha standart ölçümlere de erişim sağlayabilirler. ROI metrikleri bir kampanyadan alınan geri dönüşü göstermez. Bunun yerine reklamcılar her dönüşüm için bir fiyat belirlerler, sonra LinkedIn bu rakamı ROI ölçümlerinden elde edilen sonuçla karşılaştırır.

Glass’in yaptığı açıklamaya göre, şu ana kadar yeni özelliği kullanan şirketler dönüşüm başına ödedikleri miktarda 21%’lik bir düzelme görmüşlerdir.

LinkedIn Reklam dönüşüm takibini kullanmak için reklamcılar

Web sitelerine evrensel bir etiket ya da kod ekleyerek hangi bağlantıların hangi dönüşümlerle uyum sağladıklarını görebilirler. Reklamcılar LinkedIn’in önceden belirlediği dönüşüm listesini (satın alım, yönlendirme, üye olma, içerik indirme vb.) kullanabilir ya da kendilerine uyan yeni bir liste oluşturabilirler.

Şimdilik dönüşüm takibi sadece ücretli içerik reklamlarında ve yazı reklamlarında etkilidir ancak şirket yakın zamanda özelliği Sponsored InMail reklamları dahil tüm reklam türleri ile buluşturmaya hazırlanıyor. Reklamcılar özelliğe LinkedIn Kampanya Yöneticisi aracından ya da LinkedIn API’ları kullanan ve özelliği reklam yönetim platformlarına dahil eden AdStage ve 4C reklam-teknoloji şirketlerinden erişim sağlayabilirler.

Yine de LinkedIn’in dönüşüm takibi konusunda yapması gereken bazı iyileştirmeler bulunmaktadır. Örneğin Facebook, reklam hedeflemesi yaparken, daha önce dönüşüm sağlanan kullanıcılar ile ortak özellikleri bulunan kullanıcıları hedefleme olanağı sunmaktadır. Google ise mobil uygulamalar üzerinden ya da çevrimdışı ortamdan sağlanan dönüşümleri takip edebilmektedir. Twitter, daha hızlı geri dönüş almak isteyen markalar için dönüşüm pencereleri oluşturuyor, daha uzun satın alım süreçleri için ise 90 güne kadar geri dönüş süresi sağlıyor.

Ancak LinkedIn tamamlanmış bir dönüşüm takip ürünü sunmadığının farkındadır.

Şirket önümüzdeki aylarda dönüşüm istatistiklerine göre otomatik hedefleme özelliği sunmaya hazırlanıyor. Ayrıca gelecekte zaman aralıklarını dönüşüm takibine göre düzenlemeyi de hedeflemektedir. LinkedIn elbette markalara reklamlardan sağladıkları kâr oranlarını sunmak istemektedir ancak bunu yapabilmek için öncelikle marka kâr oranları ile CRM sistemlerini bütünleştirmesi gerekmektedir.

Kaynak: MarketingLand

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.