Yurt Dışı Çalışan Etkileşimi Trendleri – 2018

Yurt Dışı Çalışan Etkileşimi Trendleri – 2018

Başarılı Şirket Kültürleri dizayn etmenin şirketler için en önemli ve öncelikli konu olması gerektiğini; araştırmalardaki veriler ve hepimizin imrenerek takip ettiği  yurt dışındaki 1.numaralı şirketleri örnekleyerek size anlatmaya çalışıyoruz Son 3 senedir bu konunun üzerine Inovanka olarak büyük bir önem ve emekle gidiyoruz. Şirket kültürlerinin harika hikayeleri ortaya çıkardığına tanık oluyoruz.

Yurt Dışı Çalışan Etkileşimi Trendleri – 2018

Şirket Kültürü ortamlarının yeşermesi için çalışmalarda bulunurken; New York’tan Kuala Lumpur Malezya’ya taşınan, 70 Dolarla kurulan, kısa bir zaman içerisinde aylık milyonlarca dolar karlara ulaşan, yurt dışındaki şehirlerde yeni dünya modelinde üniversiteler kuran Mindvalley ve kurucusu Vishen Lakhiani, Mutluluk Odaklı şirket kültürlerinin önemini bize ilk gösterenlerdendi.

Yazımızda; 2018’de birçok yenilikçi şirket tarafından kullanılmak üzere tasarlanan ve yönetici-çalışan iletişimini farklı boyuta taşıyan bazı önerileri bulabilirsiniz. Konu mutlu çalışma ortamı olduğunda çalışan etkileşimi her zaman ilk göz önünde bulundurulan konsept olmasa da, birçok hırslı ve büyümeye hevesli şirket bu konuya büyük önem veriyor. Inovanka olarak da en önem verdiğimiz konular da insanlığa, doğaya ve dünyaya faydalı işler yapmanın yanında, çalışanların iş yerlerinde daha mutlu ve gelişen insanlar olmalarını sağlamak. (ve bu 2018’de de böyle olacak gibi görünüyor).

 

Çalışanların Kariyer Yollarına Odaklanmak

Yapılan araştırmalar, çalışanların belli bir kariyer planına sahip olmadıkları takdirde çalışma ortamlarında daha mutsuz olduklarını ortaya koymuşlardır. Şirketler de günden güne, çalışanlarının yükselme şansına sahip olmadıkları pozisyonları terk etmeye yatkın olduklarını kabul etmektedirler.

2018’de şirketlerin çalışan gelişimine hem maddi hem de manevi açıdan daha fazla destek sağlamaları beklenmektedir. Bu durum, özellikle uzaktan çalışan ekip üyeleri bulunduran şirketler için geçerlidir. Ofis dışında çalışan kişiler, işverenleri ile kariyer planlamaları hakkında yeteri kadar iletişim kuramadıklarından şikayetçidirler.

Yönetici olarak çalışıyorsanız, her bir çalışanınız ile ayrı ayrı ilgilenmeniz ve her birinin kariyer yolunu çizmesine yardımcı olmanız hayati önem taşır. Ekip üyelerinizle yakın zamanda kariyer hedefleri hakkında bir konuşma gerçekleştirdiniz mi? Bu hedeflere ulaşmaları için çalışanlarınızı cesaretlendiren ve onların gelişimine katkıda bulunan yardımlarda bulundunuz mu? Bunları yapmıyorsanız, yüksek performans sergileyen çalışanlarınızın kendilerine daha fazla değer verilen başka bir şirkette iş bulmaları kaçınılmazdır.

Yaşça Olgun Çalışanlar ile Etkileşim ve İşe Alım

İşsizlik oranı düştükçe, özellikle becerikli çalışanlara ihtiyaç duyan şirketlerin kendilerine uygun ekip üyeleri bulmaları zorlaşmaktadır (Y jenerasyonuna ait pek çok çalışan bulsalar da). Görülen o ki, iş piyasasında aktif olmayan insanları işe almak genelde, benzer bir şirketteki bir çalışanı işe almaktan 25% oranında daha az maliyetli olmaktadır.

Yaşça olgun çalışanlar, katıldıkları organizasyonlara benzersiz bir değer katarlar. Uzun yıllara dayanan deneyimleri ve güçlü ve zayıf yanlarını belirgin şekilde görebilmeleri, tecrübeli çalışanları ekipteki daha genç çalışanlara fayda sağlayabilecek harika birer akıl hocası haline getirir.

Yaşam süresinin artması ve emeklilik yaşının ilerlemesini göz önünde bulundurarak birçok şirket, 65 yaşından sonra çalışmak ve katkıda bulunmak isteyen kişilerin deneyimlerinden yararlanma fırsatı bulabilir. Yaşam kalitesi ve tıp alanındaki yenilikler gelişmeye devam ettikçe, ileri yaşlara kadar çalışma trendi de yayılmaya devam edecek gibi görünüyor.

İş-Yaşam Dengesi Bir Hayal Olmaktan Çıkıyor

İş-yaşam dengesi yeni bir kavram değildir ve yıllarca birçok şirket tarafından iş yerine getirilen sosyal aktiviteler aracılığı ile üstün körü bir şekilde tatmin edilmeye çalışılmıştır. Ancak 2018’de bu aktivitelerin azalacağını görmek mümkün olacaktır.

Çalışanları iş yerinde tutmaya çalışmak yerine onların işlerini uzaktan gerçekleştirmelerine olanak tanımak daha etkili bir yöntem olarak kabul edilmeye başlamıştır. Çalışanlar esnekliği benimseyen ve onların iş-yaşam dengelerine saygı duyan şirketlere daha fazla ilgi duymaya başlamışlardır. Danışma ya da serbest çalışma sistemlerine yatkın yeni bir demografik ortaya çıkmıştır.

Zamanını iyi kullanan ve teslim tarihine uyan yüksek performansa sahip çalışanları 2018’de şirketinize çekmek istiyorsanız, onlara istedikleri esnekliği sağlamanız gerekmektedir. Bu davranış şeklini benimsememeniz durumunda, çalışanlarınız kendilerine daha uygun seçenekler aramaya başlayabilirler.

Sınırsız Ücretli İzinler

Sınırsız ücretli izinlerin de 2018’de standart bir uygulama olması beklenmektedir. Son derece genç bir deney olmasına rağmen bu uygulama, deneyen şirketler tarafından son derece başarılı bulunmuştur.

İlk olarak, sınırsız ücretli izin sağlayan şirketler, çalışanlarının genel olarak yılda normalde aldıklarından yalnızca bir gün fazla izin kullandıklarını görmüşlerdir. Aynı zamanda izin günlerinin takip edilmemesi, kullanılmayan izin günleri için ödeme yapma yükümlülüğünü de şirketlerin üzerinden alır.

Bu uygulamanın belki de en iyi yönlerinden biri de, esnek sistemin gerçekten etkili çalışanları ve sistemden yararlanmaya çalışanları ayırt etme kolaylığı sağlamasıdır (verimsiz elemanlar sistemden daha çok faydalanmaya çalışacaklardır).

Aynı zamanda çalışma ortamında güven duygusunu sağlamlaştıran bu uygulama, çalışanların sorumluluk almalarına ve kişisel sorun yaşadıklarında şirketlerinin desteğini hissetmelerine yardımcı olur.

Etkileşim Hiyerarşiden Çıkarak Sosyal Hale Geliyor

Şirket içi etkileşimin belki de en önemli problemlerinden biri de iletişimin tamamen yanlış şekilde kurulmasıdır. Şirketler çalışanlarının ‘deneyimlerine’ odaklanmak yerine onların performans ve verimliliklerine odaklanmayı tercih ederler.

Çalışanların da insan oldukları ve anlamlı ilişkiler kurmak istedikleri asla unutulmamalıdır. Bir çalışan sağladığı katkıyı gördüğünde verimliliği de doğal olarak artacaktır. Inc.com’a göre, çalışanların mutluluğu iş yerinde gerçekleştirilebilecek basit sosyal deneylerle kolayca ölçülebilir.

Mutluluğu arttırmanın en kolay yolu meslektaşlarınızla sosyal anlamda bağlanmaktan geçer. Tutkuları nelerdir? Onları zorlayan görevler nelerdir? Ekibinize destek olduğunuzu hissettirmeniz uzun vadeli ve sağlam ilişkiler kurmanıza olanak tanıyacaktır. Bunu yaparak ekip üyelerinizin desteği ve ilgisine güvenebileceğinizi görebilirsiniz.

Çalışanların Başarısı İçin Araç ve Fonksiyonlar

Yukarıdaki tüm etkenler aslında tek bir soruya yanıt niteliğindedirler: ‘Çalışanlarınıza başarılı olmaları için gerekli tüm araçları sağlıyor musunuz?’. Onlara esnek çalışma saatleri, takip edecekleri bir kariyer planı veya izin günleri vererek başarılı olmaları için gerekli tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor musunuz?

Her çalışan birbirinden farklıdır ve ihtiyaçları da benzersizdir. Bazen daha fazla yol göstermeniz, bazen işlerini kolaylaştıracak bir araç sağlamanız gerekir.

Uzaktan çalışan ekip üyelerini görüntülü konuşma yoluyla toplantılara dahil etmek ve onlara ekibin bir parçası olduklarını hissettirmek ekibinizin başarısını düşüneceğinizden çok daha fazla etkileyecektir.

Ekibiniz ile sık sık iletişim kurarak ihtiyaçlarını öğrenebilir, onlara değer verdiğinizi gösterebilir ve şirketinizi yeni bir boyuta taşıyabilirsiniz.

Yıllık Değerlendirmelerin Ölümü

Sosyal etkileşimi geliştirmek, ekibiniz ile daha yakın ilişkiler kurmaya dayanır. Bu yönde ilerlemeye karar verdiğinizde, yıllık değerlendirmelerin ne kadar gereksiz olduğunu zaten fark edersiniz. Yıllardır düşüşte olan bu uygulamanın 2018’de şirketler tarafından tamamen terk edilmesi beklenmektedir.

Çalışanların daha güncel geri dönüşler almalarını ve bunları dikkate alarak çalışma şekillerini geliştirmelerini istiyorsanız yıllık değerlendirme gibi zamanı geçmiş uygulamaları da arkanızda bırakmanız büyük önem taşır.

Düzenli aralıklarla gerçekleştirilen anketler, çalışanların zaman içindeki değişimlerini daha yakından takip etmenize olanak tanır ve yöneticilerin daha bilinçli olmalarını sağlarlar.

İlgili Bir Başka Yazı: Çalışanlarınızı Daha Yakından Tanıyın

1

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.